Černé koně v Mohelnici

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV tradičním termínu posledního květnového víkendu jsme strávili tři dny v nedaleké úrodné Hané. Za výchozí bod našeho cykloputování byl zvolen ATC Morava v Mohelnici. Volba tohoto místa se vzhledem k nepřízni počasí ukázala jako šťastná, protože odtud nebylo daleko k žádnému cíli naší cesty. Ubytování a výbava kempu sice nic moc, velké plus však bylo, že jsme měli k dispozici garáž na kola jen pro sebe.

V pátek 27. 5. jsme postupně dorazili na místo činu. Po ubytování jsme se nacpali k Vaculům do chatičky a čekali, jestli přestane pršet. Po 18. hodině jsme konečně mohli vyrazit směr Mírov. Krátká projížďka k naší nejznámější věznici vedla údolím Mírovky. Pevnost je opravdu dominantou okolí a vzbuzuje smíšené pocity majestátnosti, marnosti, tajemnosti a nedobytnosti. Je těžko uvěřitelné, že se podařilo Kájínkovi odtud utéci. Při zpáteční cestě nás pokropil májový deštík a z opékačky byl nakonec kabanos na pánvi v kempové kuchyňce.

V sobotu jsme přesně dle rozpisu vyrazili na hlavní vyjížďku směr Úsov. Už cestou na zámek nás však začal kropit mírný deštík. Plánovaná prohlídka loveckého muzea, která je zde instalovaná, nám přišla vhod, alespoň jsme tam oschli a ještě se všem líbila (nejvíc asi Ivance a Marťovi, který chtěl v expozici muzea pravěku mermomocí rozdělat oheň pravěkým způsobem pomocí luku). Venku však déšť zesílil a tak jsme plán pozměnili a trasu zkrátili. Po obědě v restauraci Pod zámkem jsme vyjeli nejkratší cestou na Loštice přes lužní lesy. V loštickém Muzeu olomouckých tvarůžků jsme se seznámili s výrobou a historií této tradiční pochutiny. Při výkladu jsme dostali takovou chuť na tvargle, že po prohlídce nemohly vést naše kroky jinam než do podnikové prodejny hned vedle muzea. Původně plánovaná cesta na Bouzov byla odložena na neděli. Večer jsme strávili opět v kempové kuchyňce, která se nám stala nejen jídelnou, ale i prostorem k posezení, sušárnou a dokonce i tělocvičnou (proběhla totiž i ukázka zumby v podání Míši, Leničky, Ivanky a Kubrta). V teple a suchu jsme připravili plán na neděli, kdy už mělo být krásně.

Neděle se opravdu vydařila a předpověď se splnila do puntíku. Za nádherného skoro letního počasí jsme po pěkné cyklostezce dorazili na pohádkový Bouzov. Hrad je opravdu architektonický skvost a při troše fantazie se ocitnete v pohádce O létajícím ševci. Odtud naše cesta vedla ke geologickým varhanům nedaleko Mladče. Bohužel nejsme geologové, a tak jsme neocenili tuto přírodní lokalitu, která byla změněna na skládku ojetých pneumatik. Náladu nám to však nezkazilo a pokračovali jsme směr Nové Zámky v CHKO Litovelské pomoraví. Cesta nám ubíhala a po pauzičce na zahradě ústavu pro mentálně postižené jsme lužními lesy dorazili do výchozího bodu.

Víkend uběhl jako voda a po najetí 110 km, z toho byla polovina v dešti, jsme se s úrodnou Hanou rozloučili stylově v restauraci U Coufalů v Lošticích, kde jsme si každý dali výbornou tvarůžkovou specialitu. Přes horší počasí všichni hodnotíme akce kladně, přestože jsme najeli méně kilometrů než jsme předpokládali. Už se těšíme na další akce.

Vyvrcholením letní sezóny bude pobyt ve Strážnici, který se koná první červencový víkend. Tak hurá namazat řetězy, naleštit biky, léto je za rohem.

Biku zdar Kubrt

Více fotek na: http://lorenc17.rajce.idnes.cz/Mohelnice-_Cerne_kone/
699 celkem 1 dnes
Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.