ČERNÉ KONĚ V MORAVSKÉM KRASU

V tradičním termínu svátků Cyrila a Metoděje, a Mistra Jana Husa se náš cyklo- oddíl ČERNÉ KONĚ, v počtu 33 osob a dvou pejsků, vypravil do jednoho z center Moravského krasu obce Sloup. Ubytování jsme měli objednané v čistém a krásném prostředí RS Čermák.

Na místo činu jsme se postupně sjížděli ve čtvrtek v dopoledních hodinách a po ubytování v dřevěných chatkách jsme vyrazili na 30 km dlouhou trasu okolím Macochy a Punkevních jeskyní. Bohužel jsme se už v Šošůvce neúmyslně rozdělili na dvě skupiny. Zatím co většina čekala na opozdilce, ti jeli jinudy po správné trase a snažili se ostatní dojet. Takže ti co nedodrželi původní trasu, vynechali průjezd okolo známého televizního vysílače Kojál a krásný pohled do nejznámější přírodní jámy u nás, Macochy. Nakonec se nám podařilo dát peloton dohromady u vchodu do Punkevních jeskyní.

Po prohlídce suché části jeskyní jsme se ocitli na dně Macochy a mohli jsme si ji prohlédnout z opačného pohledu – ze spodu. Poté následovala plavba jeskyněmi po ponorné řece Punkvě. Plavba ve studených a stísněných prostorách krasových útvarů byla zpestřena vtipným komentářem lodivoda, který nás zdárně dovezl na světlo boží. Po krátkém občerstvení, jsme se mírným stoupáním mezi krásnými skalami devonského vápence v Suchém žlebu vraceli do Sloupu. Večerní táborák za teplé noci byl příjemným zakončením dne.

V pátek v 9,00 jsme vyrazili na náročnou vyjížďku do Habrovan. Trasa měřila 70 km a vedla přes Jedovnici, Bukovinku a Olšany do bydliště našich kamarádů Katky a Mirka Šnejdrlových. Cestou nás pronásledovala smůla a řada technických problémů. Vše jsme však dokázali překonat. Odměnou nám byla zastávka v Olšanech na farmě Bolka Polívky. V restauraci U klauna totiž sám herec, klaun, mim a Valašský král v jedné osobě, trávil svůj volný čas. Po požádání pana Lorence se s námi ochotně vyfotil, prohodil pár slov a podepsal se Marťovi do Valašského pasu. Poté jsme sjeli s kopce do nedalekých Habrovan, kde nás již očekávali Katka s Mirou a malou Kamilkou. Naše třiceti členná skupinka se rozlezla po celém pěkném domku a přilehlé zahradě. Domácí nás počastovali drobným občerstvením a slivovičkou. Vzhledem k tomu, že bylo úmorné vedro, jsme se rozhodli doplnit energii v nedaleké místní restauraci, což byla zásadní chyba. Sedli jsme si pod slunečníky v pěkném prostředí zahrádky a to byl poslední příjemný dojem z tohoto posezení. Po více jak hodině jsme hladoví a přehřátí opustili podnik a namířili do Lulče zachránit situaci v místním přírodním koupališti. Bohužel dehydratace a hlad spojený s neúnosným vedrem způsobili některým členům problémy a museli jsme je řešit zajištěním doprovodného vozidla.

Zpáteční cestu po dlouhém stoupání zpestřila koupel v rybníce nedaleko Ruprechtova u ranče Pomeranch. Tam jsme něco pojedli a vyblbli jsme se na vodní klouzačce jak malí ogaři. Krátce před 18,00 jsme se vrátili do Sloupu a to na poslední chvíli, protože do pěti minut se spustila bouře s kroupami jako hrachy. Takže z večerního táboráku nebylo nic. Radost z toho, že jsme všichni přežili bez větší újmy, nás neopustila a tak jsme se nacpali do dvou chatiček a měli jsme si o čem povídat.

V sobotu ráno nás čekalo vyklizení chatek a individuální program. Část zůstala ve Sloupu ještě jeden den a vypravili se i s dalšími zájemci do zámku Rájec Jestřebí. Další vyrazili do Sloupsko- Šošůvských jeskyní, tři bikeři se opřeli do pedálů a jeli více jak 90 km domů.

Kopečky Drahanské vrchoviny byli i díky velkému vedru náročnou prověrkou našich sil, ve které si mnozí sáhli až na jejich dno. Přesto nebo právě proto budeme na tuto akci dlouho vzpomínat.

Biku Zdar ! Kubrt

768 celkem 1 dnes
Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.